חקירות פרטיות

חקירות פרטיות

 כל מה שצריך לדעת על חקירות פרטיות

החיים האישיים והעסקיים מזמנים לעיתים מצבים מיוחדים שבהם נדרשת חקירה פרטית מטעם משרד חקירות מורשה. יכולה זו להיות בעיה חמורה מול בן הזוג, למשל בעת הליכי גירושין או בחשד לבגידה, בעיה בעסק כמו חשד לגניבה של עובדים או הונאה, צורך בביצוע בדיקת פוליגרף, ועוד שורה ארוכה של מצבים ואתגרים.

בשורות הבאות נתאר מספר תחומים שבהם מתמקדות חקירות פרטיות, נסביר את ההיבט החוקי שלהן ונבין כיצד בוחרים משרד אמין שמסוגל לספק תוצאות.

האם חקירות פרטיות הינן חוקיות?

קודם כל, התשובה היא כן, חקירות פרטיות מעוגנות בחוק ומהוות דרך לגיטימית להשיג מידע אודות אנשים או גורמים אחרים. יחד עם זאת, אין חולק על כך שהחקירה עלולה להתבצע במישורים הפוגעים במידת מה בזכות האדם לפרטיות, שכן מעצם טבען הן מתמקדות במרחב ובפרטים שהוא מעוניין להסתיר מהגורם שמזמין את החקירה. מצד שני, אין בכך לומר שהחוקר רשאי לפעול בדרך המנוגדת לחוק ועליו להכיר היטב את ההוראות והסעיפים הנוגעים לתפקידו. השמירה על החוק אינה רק חשובה בגלל האפשרות לביצוע עבירה פלילית, על כל המשתמע מכך, אלא מפני שממצאים שהושגו בדרכים לא חוקיות (כמו התחזות לרופא או לכל בעל מקצוע המחויב ברישיון), לא יהיו קבילים בבית המשפט. יש לומר זאת בבירור: גם אם הושגו ממצאים המראים שהתקיימה הונאה, בגידה, מעילה וכיוצא בזאת, אך הם הושגו באופן לא חוקי על ידי המשרד – בית המשפט לא יוכל לקבלם.

מה כדאי לבדוק כאשר פונים למשרד חקירות

כפי שאמרנו, ישנם מספר מצבים שבהם עשויה להידרש חקירה פרטית, ולכן אחד הדברים שחשוב לברר בעת הפנייה הראשונה למשרד הוא את תחומי מומחיותו. לדוגמא, לעיתים חקירות מחייבות איסוף חומר ומעקב מחוץ לגבולות ישראל, למשל אם רוצים להתחקות אחר מעשי בן הזוג כשהוא בנסיעת עבודה, או כשיש חשבון בנק במדינה זרה. ליציאה מגבולות הארץ לצורך חקירה יש השלכות חוקיות, טכניות ופרוצדוראליות שונות מאשר בישראל, וצריך לוודא שהמשרד מכיר אותן היטב ומסוגל לעמוד בהן.

מלבד זאת, קיים לעיתים שוני מהותי בין האסטרטגיות והאמצעים שיש להפעיל בסוגים שונים של חקירה פרטית, כולל הבדלים הקשורים לענייני משפט, גורמים נוספים שמעורבים בחקירה, מטרות שונות וכן הלאה. מסיבה זו, חשוב מאוד לברר האם למשרד יש ניסיון ויכולות מוכחות בתחום החקירה שאתם נדרשים לו, ולמרות שמטבע הדברים החקירות שבוצעו בעבר נשמרות בסודיות, אנשי המשרד בוודאי יוכלו לספר לכם באופן כללי על תיקים דומים שבהם טיפלו וכיצד התמודדו עימם. לבסוף, ברור שהחוקרים הפרטיים במשרד חייבים להיות בעלי רישיון תקף ממשרד המשפטים, המעיד על עמידה בכל הדרישות הרלוונטיות, 3 שנים של אימונים, והצלחה בבחינת הרישוי. זכרו שאדם ללא רישיון אינו חוקר פרטי, ואם הוא מבצע את הפעולות עבורכם זוהי עבירה על החוק שעלולה לסבך גם אתכם.

סוגים שונים של חקירות פרטיות

כפי שהבטחנו בתחילת המאמר, נסקור כעת סוגים שונים של חקירות פרטיות על מנת שתוכלו להתחיל להבין במה מדובר. סוג ראשון ונפוץ מאוד הוא חקירות אישיות הנוגעות לקשר הזוגי ולעיתים לכלל התא המשפחתי, דבר המחייב כמובן רמה גבוהה של רגישות. תחום זה נחלק לתתי תחומים אשר השכיח ביותר מביניהם קשור להליכי גירושין המתקיימים בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני, ולעיתים לפני שהתיק הגיע לערכאה משפטית זו או אחרת. כך לדוגמא, כאשר בני זוג נפרדים ומתחילים להיכנס להליכים, פעמים רבות מגלה בת הזוג שאיננה יודעת על כל הכנסותיו ונכסיו של הבעל, שלכאורה אמורים היו להיות משותפים ולהתחלק ביניהם שווה בשווה על פי חוק. יתרה מכך, יש אנשים המנסים להקטין ככל האפשר את ממונם המוצהר, על ידי כך שהם מסתירים או מבריחים נכסים, או מצהירים על בעיות כלכליות. במקרים אלו תפקידו של משרד החקירות הוא לאתר את כל הנכסים המצויים ברשות הבעל, החל מהכנסה חודשית ועד לנדל"ן, ולהביא את המידע לידיעת בת הזוג ועורך דינה.

סוג נוסף של חקירה פרטית נקרא חקירות כלכליות, שבהן בדומה לאמור לעיל אנו מתחקים אחר מצבו הכלכלי האמיתי של אדם מסוים. יחד עם זאת, כאן לא מדובר בהליכי גירושין אלא במקרה של אדם שיש לו חוב לנושים מסוימים, והוא אינו מוכן/מסוגל לפרוע את חובו. במקרים אלו יש לברר האם הצהרותיו בפני הנושים או בפני ההוצאה לפועל אכן אמיתיות ולא שקריות. במקרה שנמצא כי המידע אמין, הדבר עשוי לחסוך לנושים הוצאות כבדות על הליכים משפטיים שיובילו אל שוקת שבורה. במקרה הטוב יותר, יימצא כי האדם מסתיר נכסים והכנסות, ומכאן שיש טעם רב להמשיך בתביעות ובלחצים עליו בהתאם לחוק.

הייתה זו סקירה קצרה בלבד של סוגי חקירות המהוות עולם ומלואו, וכמובן שיש עוד הרבה מה לדעת לפני שמתחילים לעבוד עם משרדנו. לפרטים נוספים אודות חקירות פרטיות ולשיחה עם נציגי מגנום חקירות, התקשרו לטלפונים 052-6559494 או 050-7566883.