האזנות סתר

האזנות סתר

מתי נדרשות האזנות סתר והאם הן חוקיות?

כל משרד חקירות באשר הוא נדרש מעת לעת לביצוע האזנות והן מהוות חלק אינטגראלי מהחקירה המתבצעת. לשם כך נעשה שימוש בכלים מתקדמים שיכולים להקליט את השיחה ממרחקים שונים, תוך שהם מוסתרים בחפצים שונים ומשונים.

זאת על מנת להשיג מידע חיוני שהגורם שאחריו עוקבים אינו מעוניין שיגיע לרשות לקוחות המשרד, וכדי שמידע זה יוכל לשמש לצרכים משפטיים או לצרכים חוקיים אחרים. יחד עם זאת, אין בכך לומר שהתחום פרוץ ושניתן לבצע כל פעולה על מנת להאזין לנחקרים, והדבר בהחלט מעוגן ומפוקח בחוק עם איסורים ברורים.

חוק האזנות הסתר בישראל

נושא האזנות הסתר נידון בפירוט בחוק הרלוונטי משנת 1979 המוקדש כל כולו לנושא זה. מדובר בחוק המגדיר בין היתר מהי האזנת סתר, מתי היא מבוצעת באופן חוקי ומתי לא, מהם העונשים והסנקציות המוטלים על העוברים על החוק, ובאילו מצבים ניתן לאשר האזנות סתר שבמקרים אחרים יהיו בלתי חוקיות. יחד עם זאת, בכל הקשור לאישור האזנות סתר הדבר פחות נוגע לענייננו, שכן מדובר בגורמים ביטחוניים כמו המשטרה, הצבא או שירותי הביטחון שמקבלים אישורים מגורמים רלוונטיים על מנת להגן על ביטחון המדינה, כדי למנוע או לאתר פעילות פלילית וכיוצא בזאת.

באילו מכשירים ניתן להאזין?

יש דרכים רבות לבצע האזנת סתר והן בהחלט מושפעות מהתפתחויות טכנולוגיות בתחומי התקשורת והמכשור. כך לדוגמא, בשוק קיימים מכשירי האזנה זעירים הפועלים על טכנולוגיית GSM ומשלבים בין הקלטה, צילום והאזנה, וחלקם משלבים גם גלאי קול ותנועה שמתחילים לפעול באופן אוטומטי. בנוסף, קיימים מכשירים המוסווים בחפצים תמימים לכאורה, שאיש לא יעלה על דעתו לבדוק אותם, כמו למשל מטעני קיר, שקעים חשמליים, כבל לטלפון נייד, עטים וכדומה. כמו כן, יש גורמים המבצעים האזנות דרך התחברות לארונות סעף, דרך מקלטים ומשדרים אלחוטיים, ודרך חיבור ליחידות הקלטה באופן ישיר, והכל כאמור בהתאם לדרישות החוק ולאישורים הניתנים. באופן כללי, לפי חוק האזנות הסתר משנת 1979, הכוונה היא להאזנות לשיחות ופעולות המבוצעות במה שמכונה "מתקן בזק". חשוב להבין כי לא מדובר רק בשיחות בטלפונים או במכשירים ניידים אלא בכל מכשיר שבו משתמשים לצרכי תקשורת, למשל במיילים, פקסים, הודעות SMS, ווטסאפ, צ'אט וכן הלאה.

מתי האזנת סתר היא חוקית, ומתי לא?

האזנת סתר תהיה חוקית בשלושה מצבים בסיסיים. המצב הראשון הוא שאחד המשתתפים בשיחה הוא המקליט, כך שאם החלטתם להוריד אפליקציית הקלטה לנייד אינכם עוברים על החוק. המצב השני הוא האזנה לשיחה שמתקיימת בין שני אנשים במקום ציבורי כמו חנות או בית קפה. המצב השלישי הוא הקלטה/האזנה לשיחה על ידי צד שלישי, כמו חוקר פרטי, אם אחד המשתתפים בה נתן את הסכמתו. אבל זאת רק אם מטרת ההאזנה קשורה להליכים משפטיים הקשורים לבני זוג, ורק אם היא אינה מיועדת לביצוע עבירות או לגרימת נזקים. אלו הן שלושת ההגדרות החוקיות, וכל מה שאינו עומד בהן הינו עבירה על החוק ועלול להוביל לענישה.

מה קורה אם ההאזנה לא חוקית?

האזנת סתר שבוצעה באופן לא חוקי עלולה להוביל לתוצאות כואבות. בראש ובראשונה, המידע שהושג באמצעות האזנה שכזו פשוט לא יהיה קביל בבית המשפט, בבית דין רבני או בכל ערכאה אחרת. נדגיש: אין זה משנה אם נמצא בה שאישה בגדה בבעלה, שעובד מסוים גנב מבית עסק, או שאדם מסתיר נכסים מנושים, הערכאה המשפטית תסרב לקבל את המידע והוא לא יוכל לשמש כראיה. בעיה לא פחות חמורה עם האזנת סתר בלתי חוקית, שהיא מהווה עבירה פלילית אשר הענישה המרבית עליה עומדת על 5 שנות מאסר! שימו לב, גם חוקר פרטי המבצע עבירה זו צפוי לאותו סף ענישה, ובמקרה שלו הדבר עלול להוביל גם לשלילת רישיונו. דרך אגב, אפילו התקנה של מכשיר לצורך ביצוע האזנת סתר, אשר בו משתמש אדם אחר באופן בלתי חוקי, היא עבירה המובילה לאותן תוצאות.

מי צריך האזנות סתר?

כפי שאמרנו, האזנת סתר מהוות חלק אינטגראלי מעבודתו של משרד חקירות, ולשם כך הוא משתמש באמצעים מגוונים שאת רובם לא נפרט, מטבע הדברים. יחד עם זאת, המשרד מכיר היטב את הוראות החוק ודואג שלעולם לא יעברו חוקריו עליהן או הלקוח בעצמו. ובאשר למקרים שבהם נדרשות האזנות סתר, נביא כדוגמא זוג המצוי בהליכי גירושין, כאשר הבעל חושד מזה זמן שאשתו בגדה בו עוד במהלך נישואיהם. במידה שעובדה זו נכונה והיא תתגלה, עלול הדבר להפחית את החובות שלו כלפיה בהתאם לפסיקת בית דין רבני, ולכן יש לבצע מהלכים לבירור האמת. במקרה זה, ניתן לבצע האזנת סתר מטעם משרד החקירות לפגישה של האדם עם אשתו שמתקיימת בבית קפה או בבית פרטי, כל עוד הלקוח נתן את הסכמתו להקלטה. האישה, שמרגישה בטוחה במקום זה ואינה חושדת בדבר, עשויה לגלות את דבר הבגידה בפני בעלה מבלי לדעת שבאחד החפצים המונחים על השולחן, או בכיס של הבעל, טמון מכשיר האזנה ושכל דבריה מוקלטים וישמשו בהליך המשפטי העתידי.